Dość regularnie trafiam w internecie i innych mediach na treści przekonujące mnie o tym, że mogę wszystko. Zawiera się w tym oczywiście cały plan działania – wstawaj wcześniej, zacznij dzień od aktywności fizycznej, pracuj ciężko, miej czas dla przyjaciół i rodziny, rozwijaj pasje. Wierzę, że są ludzie, którzy mogą pochwalić się doskonałą organizacją czasu, ale mimo wszystko trudno spiąć to wszystko i nie stracić sił oraz chęci do życia. A co, jeśli tak naprawdę nie możemy wszystkiego?
Gadki motywacyjne a rzeczywistość
Nigdy nie przemawiało do mnie całe to motywacyjne mówienie i gotowa recepta na wszystko. Jestem zdania, że w tej kwestii uniwersalność jest dla leniwych – do każdego przypadku warto podejść indywidualnie. To, co sprawdzi się u trenera rozwoju osobistego, wcale nie musi zadziałać u mnie. Sukces jest bowiem uzależniony od wielu czynników, a nie wszyscy startujemy z tej samej pozycji. Mówienie o tym, że wszyscy mamy równe szanse, jest zwyczajnie szkodliwym kłamstwem.
Nasze możliwości są zależne od wielu czynników, jak np. środowisko. Pewnych rzeczy, mimo chęci, nie da się przeskoczyć. Przekonywanie społeczeństwa, że może osiągnąć wszystko i nie ma ograniczeń, może negatywnie odbijać się na psychice. Z czasem jednak okazuje się, że w praktyce nawet dawanie z siebie stu procent może nie wystarczyć – i wtedy pojawia się rozczarowanie i pytanie: co jest ze mną nie tak?
Niepełnosprawność a możliwości
Znam wiele osób z niepełnosprawnościami – wiele z nich poznałam w internecie, głównie w grupach dedykowanym osobom z SMA. Chociaż wszyscy zmagamy się z tą samą chorobą, mocno się od siebie różnimy. Inne są nie tylko nasze codzienności czy sposoby na życie, ale również wspomniane wyżej możliwości.
Życie osoby z niepełnosprawnością w ogóle nie jest łatwe, ale dodatkowo komplikuje się na przykład wtedy, gdy mieszka się za miastem. Tam trudno o dostosowaną komunikację miejską czy infrastrukturę. Ludzie chorujący na SMA, potrzebują pomocy praktycznie we wszystkim. Nie każdy ma szczęście, jakim jest wsparcie ze strony bliskich – i nie zawsze chodzi o brak chęci. Często opiekunami są starsi rodzice, którzy sami mają wiele problemów zdrowotnych. Asystenci? To system, który wygląda ładnie na papierze, ale potrzebuje solidnego dopracowania. Jeśli nie możesz samodzielnie podrapać się w nos, trudno będzie Ci prowadzić niezależne życie.
Nic dziwnego, że dla kompletnie niesamodzielnej osoby slogan mówiący o tym, że może wszystko, będzie lekko żenujący. Bo nie może. I o ile wiele rzeczy można sobie zaplanować i ogarnąć przy odrobinie kreatywności, to pewnych rzeczy się nie przeskoczy.
Znaj swoje limity
Wmawianie ludziom, że ograniczenia istnieją wyłącznie w ich głowach, nie prowadzą do niczego dobrego. Człowiek przekonany, że wystarczy, by włożył w coś jeszcze więcej pracy, powoli się w tym zatraca. Gdy poświęcony czas i wysiłek nie przynoszą efektów, przyczyn doszukuje się oczywiście w sobie, bo przecież innym się udaje. Ale w prawdziwym życiu nie zawsze zależy to od nas. Każdy z nas ma inne predyspozycje. Na przykład to, że będziemy dawać z siebie maksimum procent na studiach i wykujemy na blachę wszystko, czego potrzeba, nie oznacza, że dobrze poradzimy sobie w zawodzie.
Oczywiście nie oznacza to, że nie warto się starać czy walczyć o swoje. Warto, jak najbardziej – ale z głową i planem, którego opracowanie pozwoli na uniknięcie rozczarowania i zaniżenia poczucia własnej wartości. Testujmy swoje możliwości, ale nie dajmy sobie wmówić, że jeśli coś udało się sąsiadowi, a nam nie, to znaczy, że jesteśmy gorsi.
Jaki mądry wpis. Widzę, że nie podążasz ślepo za modą na wszelkiej maści tak zwanych trenerów osobistych i ich “mądrościami”. Każdy może być takim trenerem ale nie każdy wie co mówi. To są ludzie ukierunkowani przede wszystkim na zarabianie pieniędzy, poczytali trochę publikacji i postanowili narzucać innym styl życia. Zapomnieli jednak, że do każdego człowieka trzeba podejść indywidualnie. Nie ma nic złego w doskonaleniu się ale każdy ma rozum i wybiera dla siebie opcję którą dostosuje do siebie. Dzięki, że nie myślisz stereotypowo. Serdeczności.